2014 Larp Awards

The 4th Larp Awards were hosted by Professor Elemental.

 

Small Larp

Heart of Pargon

Bladelands (Runner-Up)

Vault 57 (Winner)

Disturbing Events

Balrog Games

 

Medium Larp

Mythlore, New Lands

Outcast (Winner)

Dark Tempus (Runner-Up)

Insurrection

Wild West

 

Large Larp

Empire (Winner)

Lorien Trust (Runner-Up)

Curious Pastimes

Herofest

Odyssey

 

Family Event

Empire (Winner)

Outcast (Runner-Up)

Herofest

Lorien Trust

Brixham Berzerkers

 

Grass Roots

Fools and Heroes (Runner-Up)

G.O.S.H

Curious Pastimes

Eventyr (Winner)

5000rem

 

New Larp

Dark Tempus (Winner)

Empire

Projekt Ragnarok (Runner-Up)

Animatium

Pioneers Larp

 

Producer – Foam and Latex

Tallows FX

Light Armouries (Winner)

Irregular Props

Saxon Violence (Runner-Up)

In Your Dreams FX

 

Producer – Leather

Battle Ready (Runner-Up)

Evenlode (Winner)

Darkblade

Alex Simpson Bespoke Leatherwork (Runner-Up)

Ancestor Leathercraft (Runner-Up)

 

Producer – Costume

Warrior’s Wardrobe

Custom Costume Company

White Star Clothing (Winner)

Gem’s Trading Company (Runner-Up)

Mark Cordory Creations

 

Caterer

Kellie Sweeney

Caggle’s Catering Corps (Winner)

Tykes

Mhorish Goodfood

Appleby’s Coffee (Runner-Up)

 

Creature Costume

Mandala’s “The Warper”

K8 Evans “Samael”

Casey Vendenburg’s “Sentinel of Caer Dunn”  

Arty Fakes “Baby shoulder Dragon” (Runner-Up)

Arty Fakes’ “Elemental” (Winner)

 

On-line Retailer

Darkblade (Runner-Up)

Larp Inn

Gem’s Trading Company (Winner)

Viking Store

Ledercraft

 

In-field Retailer

Chow’s Emporium (Runner-Up)

Having a Larp (Winner)

Light Armouries

Coelred Monger

Das Shoppe

 

N.P.C.

The Scourge, Mark Cordory @ Mythlore (Runner-Up)

The Hart, Hayley Rose Murray @ Fools and Heroes, Springfest (Winner)

Orc, Dave McKenner @ Empire

Dog, James Conci-Mitchell @ Fallout 57 (Runner-Up)

Manix the Druid, Ian ‘Pod’ Flower @ Dumnonni

 

Event Crew Member

Rose ‘Kelpie’ Goldsmith

Andy Rafferty

Laura Collins

Nic Doran  (Winner)

Harry Lewis (Runner-Up)

 

Lord of Larp

James ‘JJ’ Jones (Winner)

Dave Norris (Runner-Up)

Simon McBride

Jerry Ferley

Nic Doran

 

Lady of Larp

Helen Naylor

Grace Marden (Runner-Up)

Helen Dixon (Winner)

Claudia Hayley

Andrea Figgins

 

Judges Choice – General Photography Category

Barbarian Battle by Ian Heath

 

Judges Choice – Costume Photo Category

Oisin Carr

 

Best Larp Metal Worker

White Rose Apparel (Winner)

 

Poker Tournament

Richard Phelps (Winner)
Harma Lever (Runner-Up)

 

Unsung Hero

Emma Woods

 

Life Time Achievement

Mark Cordory

 

Best Overall Larp 2014

Empire