2017 Larp Awards

The Shortlists
with winners and runners-up noted

 

  • Player Run/Sanctioned Event
    o Do Not Go Gently – Slayers Lrp (Winner)
    o It Tolls For Thee – Empire
    o Fae Fables – LT
    o Eid II – LT Wardens
    o Triage – Empire (Runner-up)
  • Club System of the Year
    o Fools and Heroes (Runner-up – tied)
    o Aftermath (Runner-up – tied)
    o UNION at Nottingham Uni (Winner)
    o Labyrinth
    o Rising of ChaosPlayer of the Year
    o Chris Whitehead
    o Danny Leith
    o Marcus Reilly
    o Sarah Cook (Runner-up)
    o Rosie Woolley (Winner)

    Bard of the Year
    o Al Bevan (Runner-up)
    o Dred Roberts (Winner)
    o Esme Galea/Bessy the Bard
    o Golden Apple
    o Claire Sherriden

     

    Small Larp of the Year
    o Twisted Tales (Runner-up)
    o Hades (Winner)
    o The World Went Dark
    o Neothera Saga
    o Faded Glory

     

    Medium Larp of the Year
    o Age of Aether (Runner-up)
    o Future’s End (Winner)
    o Shadow Wars
    o Tales Out Of Anchor
    o Happily Ever After

     

    Large Larp of the Year
    o Curious Pastimes (Winner)
    o Empire
    o Odyssey (Runner-up)
    o Lorien Trust
    o Green Cloaks

     

    Family event of the Year
    o Empire (Winner)
    o Lorien Trust (Runner-up – tied)
    o Outcast (Runner-up -tied)
    o Curious Pastimes
    o Fields of Illusion

     

    Grassroots system of the Year
    o Future’s End (Winner)
    o Fools and Heroes (Runner-up)
    o Lorien Trust
    o The World Went Dark
    o Neothera Saga

     

    New Larp of the Year
    o Age of Aether (Runner-up)
    o Cry Havoc
    o Future’s End
    o Before the End (Winner)
    o Happily Ever After

     

    Larp Producer – Foam/Latex
    o Dark Raven Armoury
    o Light Armouries (Runner-up – tied)
    o Eldritch
    o Medlock Armouries (Runner-up – tied)
    o Saxon Violence (Winner)

     

    Larp Producer – Leather
    o White Rose Apparel
    o Darkblade (Winner)
    o Evenlode (Runner-up)
    o Carrick Crafts
    o Dad’s Armoury

     

    Larp Producer – Costume
    o White Star Clothing (Runner-up)
    o Chow’s Emporium
    o Dusk Monkey
    o Craeftigan (Winner)
    o Angrave Designs

     

    Larp Caterer of the Year
    o The Right Wok
    o Caggles Catering Corps (Runner-up)
    o Warden’s Catering (Eid II) (Winner)
    o Mhorish Goodfood
    o Maria Frank (Triage event)

     

    Creature Costume of the Year
    o The War Frame – Age of Aether (Runner-up)
    o Kodiak Bear – Jerusalem Jones
    o Jack of Chains – Andy Rimmer

    o Velociraptors – Mandala
    o Verdigris Mind-Forged Manacles – Clockwork Firebird Designs (Winner)

     

    On-line Retailer of the Year
    o Having a Larp 
    o Larp Inn (Winner)
    o Darkblade
    o Gem’s Trading Company (Runner-up)
    o Clutterbuys

     

    In-field Retailer of the Year
    o Having a Larp (Runner-up)
    o Das Shoppe (Winner)
    o Chow’s Emporium
    o Light Armouries
    o Gem’s Trading Company

     

    NPC of the Year
    o Matt Strange – Kale (Runner-up)
    o Andrew ‘Foz’ Forest – Ishtar
    o Jenny Barratt – Eloise Hunter
    o Tin King – Strategy (Winner)
    o Tom McNaulty – Haphaestion

     

    Event Crew Member of the Year
    o Katie Logan
    o Charlotte Pirie (Winner)
    o David McBride
    o Katie Logan
    o Rich McBride (Runner-up)

     

    Mainstream Event
    o Breakout – Manchester
    o Harry potter Tour – London
    o Crystal Maze – London (Runner-up)
    o Knightmare Live – Touring Production (Winner)
    o Undercover (Fire Hazard Games) – London

     

    Unsung Hero – Andrew Jackson

     

    Lifetime Achievement – Ian Andrews

     

    Overall Best Larp of the Year – Curious Pastimes

     

    Poker Player – Mark Annable

     

    Combat Tournament – Neil Prior

     

    All submissions, including runner-up and winners, to the Larp Photographs, can be found by following this link to find the ‘General’ and ‘Costume’, ‘People’s’ and ‘Judges’ choice awards.